Novinky

Žádost: Město Březnice 20.5.2021

 


Výstava "BAROKNÍ SOCHAŘI 18. STOLETÍ V PRÁCHEŇSKÉM KRAJI"

proběhne pod záštitou Nadačního fondu pro Březnici.


Zveme naše partnery na vernisáž výstavy v pátek 4.6. 2021 v 16 hodin.

Žádost: Pečovatelská služba Březnice 3.5.2021

 

Dobrý den,

 

Žádám Nadační fond pro Březnici o příspěvek na zakoupení nerezového regálu a jídlonosičů s termoobalem. Jídlonosiče s termoobalem jsou určeny pro transport teplých pokrmů našim seniorům.

 

Děkujeme nadačnímu fondu za mnohaletou spolupráci a podporu.

Za poskytnutí příspěvku předem děkujeme.

 

 

Lenka Labudová

Pečovatelská služba Březnice

Žádost: ZŠ Březnice 21.4.2021


Věc: Výstavba zahradního altánku


Dobrý den.

Navrhnuji představenstvu NF možnost podpory výstavby zahradního altánku, resp. malé venkovní učebny pro žáky školní družiny. Cílem je vytvořit stinné místo pro slunné dny a možnost uplatnění výtvarných technik a rukodělných prací venku.
Nadační fond se v minulosti stal symbolickým patronem a podporovatelem neformálního vzdělávání menších dětí naší školy.


Děkuji za zájem. S pozdravem

Miroslav Bělka

ředitel ZŠ Březnice

Žádost: Hasiči 12.4.2021

 

Věc: Stříkačka PS 22

 

Rádi bychom Vás požádali o podporu na novou stříkačku pro sport jelikož nám naši odchovanci v nejlepších letech odcházejí. Je to proto, že se zařízením, které máme nemohou konkurovat ostatním. Proto chceme zakoupit stříkačku PS 22, která vyjde na 250 000,- Kč. O 150 000kč žádáme MAS. Zbytek musíme dát dohromady vlastními silami. Proto máme o podporu ze strany nadačního fondu velký zájem.

S pozdravem

Svatopluk Koňas

starosta SDH Březnice

Žádost: Město Březnice 1.3.2021

 

Věc: Nové plátno pro březnické kino 2022-2023

 

Moto: Kino v Březnici již po první světové válce, filmový příběh s dlouhou tradicí


Brzy to bude třicet let, kdy se promítání filmových snímků v Březnici přesunulo z legendární sokolovny do velkého sálu kulturního domu. Co se stalo, nejde bohužel odestát, ale tradice promítání v Březnici přetrvala, a kino se i dnes v době nekonečných virtuálních možností těší poměrně stálé návštěvě.


O březnickém kinu mluvíme jako o „kinu se zvláštní rodinnou atmosférou“. Nepromítáme premiérové mainstreamové záležitosti, protože jako kinu bez digitálního DCP vybavení jsou nám poskytnuty někdy s mírným, někdy se značným zpožděním. Podařilo se nám vytvořit si stálou skupinu pravidelných návštěvníků, kteří ocení i náročnější klubové snímky. Nasazujeme filmy evropské, americké i asijské kinematografie. Kino hraje dva večery v týdnu. Snažíme se stavět program tak, aby v něm opravdu každý našel alespoň jednou v měsíci film svého oblíbeného žánru.


Návštěvnost kina má již několik let lehce stoupající tendenci. V roce 2019 to bylo v průměru 23 diváků na jedno představení. V roce 2020 i bez projekcí pro školky a školy, o které jsme kvůli situaci kolem Covidu-19 přišli, je to 25 diváků na představení. Celkově jsme v roce 2019 odpromítali 107 představení.


Pravidelnými návštěvníky našeho kina jsou děti z březnických mateřských škol. Chodí jednou měsíčně na hodinové pásmo pohádek. Sál je k dispozici i základní škole, které jsme na přání schopni promítnout cokoli z nabídky distribučních společností.


Nepromítáme již na starých promítacích strojích, ač v kabině stále provozuschopné stojí. Promítáme digitálním projektorem. V roce 2020 jsme kabinu vybavili novým počítačem, abychom komě DVD a Bluray dokázali promítnout i filmy ve formátu MP4, ke kterému se některé distribuční společnosti více kloní. To nám umožnilo získat některé filmy již krátce po premiéře v ČR. Naposledy například český film Šarlatán měsíc po jeho vstupu do českých kin. To je na Březnici úspěch, který se výrazně promítl do návštěvnosti.


Po třiceti letech fungování kina v současném sále je třeba pokračovat v jednotlivých investicích do promítacího vybavení. V příštích letech bychom rádi vyměnili promítací plátno. To současné je více než nevyhovující. Technik, který naše kino projektoval a zajišťuje nám veškerý servis, uvádí k jeho současnému stavu: „Stávající sklápěná projekční plocha je v krajně nekvalitním stavu a pro další léta vyžaduje jiné technické řešení pro zachování kvality obrazu, kterým se v kině prezentuje filmové dílo.“ Náklady na výměnu plátna jsou vyčísleny na 414 000 Kč. Část jsme schopni uhradit z rozpočtu města, o část bychom chtěli požádat Nadační fond pro Březnici. Pokud by se podařilo přidat na jeho obnovu 150 000Kč, bylo by to krásné.


Stávající plátno chceme recyklovat a znovu využít při promítání na starém kluzišti, kde již několikátý rok po sobě pořádá odbor kultury ve spolupráci s březnickým Kulturním gangem Filmovar. Letní filmová představení pod širým nebem   jsou hojně navštěvovaná a oblíbená i těmi, kteří do kina během roku chodí sporadicky.

V dalších letech chceme pokračovat výměnou zvukového aparátu, a pokud by se podařilo započít s postupnou rekonstrukcí celého KD, rádi bychom do ní zakomponovali i lepší posezení.

 

Jsme si vědomi toho, že mít v dnešní době stálého návštěvníka filmových představení se rovná malému zázraku, a proto je třeba se o něj dobře starat. Filmové dílo může velmi často posloužit k přenosu špatně sdělitelné historické zkušenosti. Skrze filmové zpracování lze dobře oslovit především mladého diváka a jedním dvouhodinovým filmem mu můžete předat to, o co se pedagog marně snaží dlouhé hodiny. Budeme rádi, pokud i nadále dokážeme v Březnici nabídnout pravidelné projekce nejnovějších i starších filmů v přijatelné kvalitě a v příjemném prostředí. Kino nás baví!

 

Pavlína Liebnerová, odbor kultury